Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Kajakiem po Warcie
Pokaż to swoim znajomym

Spływy kajakowe są jednym z ciekawszych i relatywnie niedrogich sposobów na aktywny wypoczynek nad wodą. Dają one możliwość wytchnienia i relaksu z dala od turystycznego zgiełku, w bezpośrednim kontakcie z naturą. Jest to rodzaj aktywności dostępnej dla wszystkich, niezależnie od wieku. Może stanowić wspaniałą formę wypoczynku zarówno dla grupy przyjaciół, jak i rodzin z dziećmi. Nie ma również przeszkód, by do kajaka zabrać swojego domowego czworonoga. Sposobów na spędzenie czasu w kajakach, jak i samą organizację spływu jest wiele. Spływy mogą być zarówno jedno-, jak i kilkudniowe. Zorganizowane przez firmy w tym wyspecjalizowane lub „ogarniane” na własną rękę. Dostosowane pod względem długości i trudności trasy do możliwości osób początkujących, ale również atrakcyjne dla zaawansowanych wodniaków. Głównym kryterium przy planowaniu spływu jest wybór rzeki. To jej charakter decyduje o tym jaką formę przybierze nasz spływ. Czy szukamy adrenaliny i wybierzemy rzekę górską, czy jesteśmy żądni przygód i będziemy pływali po rzekach obfitujących w przeszkody (tzw. kajakarstwo zwałkowe), czy po prostu chcemy się zrelaksować na łonie natury.

W tym roku rzeka Warta

Już od wielu lat, kilka razy w roku, organizujemy spływy kajakowe, na które zapraszamy naszych przyjaciół. Spływy trwają zwykle od trzech do kilku dni. Długość przepływanych dziennie odcinków każdorazowo uzależniamy nie tylko od przeszkód, które mogą znajdować się na rzece (powalone drzewa, progi rzeczne, itp.) ale również od możliwości zorganizowania nad rzeką biwaku (wygodny nocleg i ognisko).

W tym roku jeden z długich weekendów postanowiliśmy spędzić na Warcie. Rzeka urzekła nas do tego stopnia, że od czerwca do sierpnia co miesiąc wracaliśmy tam na kilka kolejnych dni, kontynuując nasz spływ od miejsca, w którym poprzednim razem go kończyliśmy.

Garść informacji o Warcie

Warta jest trzecią pod względem długości rzeką w Polsce, jest głównym, prawym dopływem Odry. Jej długość wynosi 808,2 km. Źródło Warty znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Zawierciu – Kromołowie, poniżej kaplicy św. Jana Nepomucena. Rzeka w swoim dolnym biegu jest wykorzystywana dla żeglugi towarowej i pasażerskiej. Górny bieg Warty, na północ od Częstochowy stanowi bardzo malowniczy i zróżnicowany szlak kajakowy. Na rzece nie ma zbyt wielu przeszkód w postaci powalonych drzew, natomiast utrudnieniem dla początkujących kajakarzy mogą być liczne mielizny oraz bystrza. W nurcie natrafimy również na progi wodne, które trzeba obejść brzegiem. Najpiękniejszy odcinek rzeki zaczyna się za Działoszynem. Na tym odcinku Warta wije się przez Załęczański Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Warty i Widawki. Brzegi rzeki porastają piękne lasy, często położone na piaszczystych skarpach. Bogate w zakola koryto rzeki, usiane jest licznymi, niewielkimi wyspami. To właśnie na tym odcinku Warty można znaleźć najbardziej malownicze miejsca na biwak. Dodatkowym atutem rzeki jest fakt, że nie ma tutaj tylu kajakarzy, co na mazurskich czy suwalskich akwenach.

Close to Nature – znajdziesz nas: instagram

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem. Pokazują jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i jak czerpać z niej pozytywną energię.