Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Sztoła – póki płynie
Pokaż to swoim znajomym

Dokładnie rok temu zorganizowaliśmy sobie pełen emocji spływ kajakowy po zwałkowej rzece – Sztole. To świetne miejsce, żeby sprawdzić swoje umiejętności kajakarskie na rzece obfitującej w naturalne przeszkody. W tym roku ponownie postanowiliśmy spędzić tam czas i prawdopodobnie po raz ostatni przepłynąć tę malowniczą rzekę. Ostatni, ponieważ Sztoła może przestać płynąć od przyszłego roku.

Sztoła

Sztoła to lewy dopływ Białej Przemszy. Jest to niezwykle urokliwa rzeka, mająca długość zaledwie 13,4 km. Wije się zakolami w malowniczej dolinie o stromych, piaszczystych zboczach, wśród bukowych i sosnowych lasów.

Rzeka ma swoje źródła w okolicy miasta Bukowna. W Bukownie do Sztoły wpływa Baba, zasilana wodami wypompowywanymi z kopalni Pomorzany w Olkuszu. To właśnie ten dopływ Sztoły ma ostateczny wpływ na niezwykły (od szarego po szmaragdowy) kolor jej wód.

Pod koniec zeszłego roku w kopalni Olkusz-Pomorzany zakończono wydobycie rudy cynku. Do końca 2021 roku planowane jest całkowite zaprzestanie wypompowywania wody, które może wpłynąć na zmniejszenie stanu wody lub czasowy zanik trzech rzek: Białej, Baby i Sztoły.

Jeśli chcecie zakosztować dodatkowej porcji adrenaliny i sprawdzić się w trudniejszych warunkach terenowych – Sztoła jest właśnie dla Was. Ale radzimy się spieszyć z planowaniem przygody.

Na spływ Sztołą kajaki najlepiej wypożyczyć od Kajaki Przemsza. Na miejscu można również zakupić przepyszne, wędzone pstrągi.

Opis szlaku znajdziecie w artykule Sztoła – kajakarstwo dla wytrwałych.

Życzymy udanego, pełnego wrażeń spływu!

Close to Nature – znajdziesz nas: instagram

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem. Pokazują jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i jak czerpać z niej pozytywną energię.