Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Tratwą po Biebrzy – idealny kompromis

Tratwą po Biebrzy – idealny kompromis
Pokaż to swoim znajomym

Woda dla aktywnych to zwykle żagle, kajaki, sup’y czy różne odmiany surfingu. Udany wypoczynek dla miłośników nadmorskich kurortów to opalanie, lektura i biesiadowania z przyjaciółmi na plaży. Wspaniałe wakacje dla tropicieli przyrody to chwile z dala od cywilizacji, podziwianie krajobrazów i obserwacja zwierząt. Czy można znaleźć wyjątkowy sposób spędzenia czasu i jedno miejsce, które spełni tak różne oczekiwania? Warto sprawdzić samemu.

Biebrza

Na północnym-wschodzie Polski, na Podlasiu znajduje się piękna kraina, którą przecina malownicza rzeka zwana często polską Amazonką – rzeka Biebrza. Jej długość wynosi 165 km, z czego 155 km przepływa przez Biebrzański Park Narodowy. Niezwykłość rzeki polega na tym, że podczas wiosennych roztopów Biebrza wylewa, a łąki i bagna tworzą gigantyczne rozlewiska. To właśnie tutaj wiosną odpoczywają wędrujące z południa na północ Europy ptaki. Już początkiem marca nad Biebrzę przylatują całymi stadami dzikie gęsi, pojawiają się klucze żurawi i bociany. Pomijając niezwykłe odgłosy, w które już od wczesnej wiosny można się wsłuchiwać na biebrzańskich bagnach, w zachwyt wprawiają także żółte dywany wiosennych kaczeńców. Wspominając o urokach biebrzańskiej przyrody nie można zapomnieć o królu mokradeł – łosiu. To właśnie tutejsze bagna są największą ostoją tego ssaka w Polsce.

Biebrza jest rzeką o bardzo spokojnym nurcie. Ze względu na unikatowe walory przyrodnicze, jest bardzo chętnie odwiedzana przez kajakarzy. Dodatkową atrakcją Biebrzy, jest możliwość udziału w spływie tratwami.

 

Tratwą po Biebrzy

Jak zwylke szukaliśmy miejsca, by odpocząć na łonie natury, ale tym razem w nieco inny sposób niż zwykle. Chcieliśmy po prostu pobyć w otoczeniu przyrody. Leniuchując, jedząc i podziwiając krajobrazy, jednocześnie zapamiętać ten czas, jako coś niezwykłego. Natrafiliśmy na ciekawą ofertę spływów tratwami po Biebrzy i zdecydowaliśmy się spędzić tam parę pięknych chwil.

Spływ tratwą po Biebrzy może trwać od kilku godzin, do nawet kilku dni. Na pokładzie znajduje się domek z częścią sypialną i jadalnią (stół z ławeczkami), a także taras widokowy na dachu – doskonałe miejsce do czytania i opalania się. Tratwa może pomieścić od 2 do 6 osób i można zabrać na nią wszystko, co uznamy za przydatne podczas  spływu i po to, by zapewnić sobie wygodny nocleg.

Życie na tratwie

Czas na tratwie można spędzić na wiele sposobów. Można na niej, na przykład, biesiadować. Jest to świetna okazja, żeby w warunkach polowych przyrządzać ciekawe potrawy i zaskakiwać bliskich i przyjaciół różnymi smakołykami z gara, grilla i patelni.

Podczas spływu tratwą można oczywiście wędkować oraz zażywać słonecznych i wodnych kąpieli.

Tratwa sprzyja integracji, niekończącym się rozmowom i spędzaniu czasu na wspólnych grach towarzyskich (planszowych, kartach czy kościach). Można też oddawać się swojej ulubionej lekturze lub podglądać przyrodę i uwieczniać jej piękno aparatem fotograficznym.

A gdy ktoś zmęczony lenistwem potrzebuje trochę ruchu, wówczas może złapać w dłoń wiosło lub pych, którymi wprawia się tratwę w ruch i spławiać ją po rzece.

Biebrza to niezwykła kraina. Idealna dla tych, którzy szukają miejsca, w którym mogą zapomnieć o rutynie codzienności, i w którym życie płynie wolniejszym tempem.

Close to Nature – znajdziesz nas: instagram

Close to Nature

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem. Pokazują jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i jak czerpać z niej pozytywną energię.