Jeśli urlop to góry! Piesze wędrówki, zapach lasu i ukwieconych łąk, szczyty i pejzaże górskich grzbietów ciągnące się po horyzont… A może? Jeśli urlop to woda! Pływanie, kajaki, ryby, wodne ptaki i biwakowanie nad brzegiem jeziora… Dla miłośników obu żywiołów. Dla tych, którym trudno wybrać: Jezioro Solińskie – Bieszczadzkie Morze.
Jezioro Solińskie to wielki, sztucznie utworzony zalew w województwie podkarpackim. Usytuowany w niewielkiej odległości od malowniczego pasma Bieszczad, rozciąga się wzdłuż dolin rzecznych Solinki i Sanu. Zapora, dzięki której powstało jezioro została wybudowana w latach 1960-68 i jest największą tego typu budowlą w Polsce. Powierzchnia jeziora wynosi 2200 ha, a jego głębokość sięga 60 metrów. Poniżej zapory w miejscowości Solina znajduje się hydroelektrownia.
Jezioro Solińskie jest atrakcją turystyczną oraz świetną alternatywą dla tych, którzy spędzają czas w Bieszczadach i mają ochotę na małą przerwę w górskich wędrówkach.
Nad jego brzegami powstały ośrodki wodne i wypoczynkowe. Najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi są położone w północnej części zalewu solińskiego Polańczyk i Solina. To właśnie z ich przystani, w sezonie letnim regularnie kursują stateczki spacerowe, z pokładów których można podziwiać piękne jezioro i okalające je zielone wzgórza.
Do najpiękniejszych i najdzikszych zakątków Soliny można dotrzeć żeglując po jeziorze, lub pływając kajakiem. Relaks na wodzie zapewniają również rowerki wodne. Jezioro Solińskie stanowi prawdziwy raj dla wędkarzy. Wyjątkowe położenie zalewu i niejednokrotnie brak dostępu do linii brzegowej od strony lądu sprzyjają organizowaniu wypraw wędkarskich łodzią. Daje to możliwość wyszukania własnego miejsca na biwak i spędzenia kilku wspaniałych dni w otoczeniu pięknej przyrody.
Południowa część jeziora jest bardziej dzika od jego północnych krańców. Maleńkie miejscowości, w których można odpocząć od zgiełku i nadmiaru turystów położone są pośród lasów i pagórków. Tam również można wypożyczyć sprzęt wodny i rozpocząć swoją piękną przygodę na wodach Soliny (np. w miejscowości Olchowiec znajduje się wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych).
Przemierzając jezioro od Olchowca na północ mijamy kilka miejsc z ciekawą historią. Jednym z nich jest Zatoka Suchego Drzewa, której nazwa została wzięta od charakterystycznego, obumarłego drzewa, sterczącego z wody. Na brzegu, na wprost drzewa, znajdują się stare drewniane zabudowania. Miejsce to, od wielu już lat, zamieszkuje znany nad Soliną pustelnik. Zwany jest Królem Julianem, Królem Włóczęgów Juliuszem I, lub zwyczajniej – Julkiem spod Dębu. Obecnie dzięki jego sławie, pływający po jeziorze chętnie zatrzymują się tam, aby zamienić z „władcą” kilka słów i obejrzeć jego pustelnię.
Kolejnym ciekawym miejscem jest Zatoka Victoriniego. Kiedyś w tym miejscu istniała wieś Sokole z murowanym pałacykiem z początków XX wieku. Po 1968 roku znaczna część terenów wsi znalazła się pod wodą Jeziora Solińskiego, a powstałe w zakolu rozlewisko nazwano Zatoką Victoriniego. Nazwa pochodzi od nazwiska bieszczadzkiego outsidera, Henryka Victoriniego, którego gospodarstwo wznosi się do dziś nad zatoką. Victorini mieszkał w tym miejscu około 40 lat, a jego zabudowania stanowią obecnie jedyną pozostałość po wsi Sokole.
Na Jeziorze Solińskim znajdziemy wiele wartych zainteresowania, pięknych miejsc z ciekawą historią. Wrócimy jeszcze do nich i opiszemy je szerzej innym razem. Tymczasem jeśli chcecie przyjemnie spędzić dzień na wodach zalewu – sprawdźcie prognozę pogody, zaopatrzcie się w mapę jeziora, zabierzcie napoje, prowiant i odpowiednio dobraną do pogody odzież. Nie zapomnijcie też o kremie z filtrem i dobrych humorach. Ahoj bieszczadzka przygodo!
Close to Nature – znajdziesz nas: instagram