Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Soliną po Solinie – Bieszczady dla niezdecydowanych

Soliną po Solinie – Bieszczady dla niezdecydowanych
Pokaż to swoim znajomym

Jeśli urlop to góry! Piesze wędrówki, zapach lasu i ukwieconych łąk, szczyty i pejzaże górskich grzbietów ciągnące się po horyzont… A może? Jeśli urlop to woda! Pływanie, kajaki, ryby, wodne ptaki i biwakowanie nad brzegiem jeziora… Dla miłośników obu żywiołów. Dla tych, którym trudno wybrać: Jezioro Solińskie – Bieszczadzkie Morze.

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie to wielki, sztucznie utworzony zalew w województwie podkarpackim. Usytuowany w niewielkiej odległości od malowniczego pasma Bieszczad, rozciąga się wzdłuż dolin rzecznych Solinki i Sanu. Zapora, dzięki której powstało jezioro została wybudowana w latach 1960-68 i jest największą tego typu budowlą w Polsce. Powierzchnia jeziora wynosi 2200 ha, a jego głębokość sięga 60 metrów. Poniżej zapory w miejscowości Solina znajduje się hydroelektrownia.

Jezioro Solińskie jest atrakcją turystyczną oraz świetną alternatywą dla tych, którzy spędzają czas w Bieszczadach i mają ochotę na małą przerwę w górskich wędrówkach.

Nad jego brzegami powstały ośrodki wodne i wypoczynkowe. Najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi są położone w północnej części zalewu solińskiego Polańczyk i Solina. To właśnie z ich przystani, w sezonie letnim regularnie kursują stateczki spacerowe, z pokładów których można podziwiać piękne jezioro i okalające je zielone wzgórza.

Do najpiękniejszych i najdzikszych zakątków Soliny można dotrzeć żeglując po jeziorze, lub pływając kajakiem. Relaks na wodzie zapewniają również rowerki wodne. Jezioro Solińskie stanowi prawdziwy raj dla wędkarzy. Wyjątkowe położenie zalewu i niejednokrotnie brak dostępu do linii brzegowej od strony lądu sprzyjają organizowaniu wypraw wędkarskich łodzią. Daje to możliwość wyszukania własnego miejsca na biwak i spędzenia kilku wspaniałych dni w otoczeniu pięknej przyrody.

Południowa część jeziora jest bardziej dzika od jego północnych krańców. Maleńkie miejscowości, w których można odpocząć od zgiełku i nadmiaru turystów położone są pośród lasów i pagórków. Tam również można wypożyczyć sprzęt wodny i rozpocząć swoją piękną przygodę na wodach Soliny (np. w miejscowości Olchowiec znajduje się wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych).

Ciekawe zakątki Jeziora Solińskiego

Przemierzając jezioro od Olchowca na północ mijamy kilka miejsc z ciekawą historią. Jednym z nich jest Zatoka Suchego Drzewa, której nazwa została wzięta od charakterystycznego, obumarłego drzewa, sterczącego z wody. Na brzegu, na wprost drzewa, znajdują się stare drewniane zabudowania. Miejsce to, od wielu już lat, zamieszkuje znany nad Soliną pustelnik. Zwany jest Królem Julianem, Królem Włóczęgów Juliuszem I, lub zwyczajniej – Julkiem spod Dębu. Obecnie dzięki jego sławie, pływający po jeziorze chętnie zatrzymują się tam, aby zamienić z „władcą” kilka słów i obejrzeć jego pustelnię.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Zatoka Victoriniego. Kiedyś w tym miejscu istniała wieś Sokole z murowanym pałacykiem z początków XX wieku. Po 1968 roku znaczna część terenów wsi znalazła się pod wodą Jeziora Solińskiego, a  powstałe w zakolu rozlewisko nazwano Zatoką Victoriniego. Nazwa pochodzi od nazwiska bieszczadzkiego outsidera, Henryka Victoriniego, którego gospodarstwo wznosi się do dziś nad zatoką. Victorini mieszkał w tym miejscu około 40 lat, a jego zabudowania stanowią obecnie jedyną pozostałość po wsi Sokole.

Na Jeziorze Solińskim znajdziemy wiele wartych zainteresowania, pięknych miejsc z ciekawą historią. Wrócimy jeszcze do nich i opiszemy je szerzej innym razem. Tymczasem jeśli chcecie przyjemnie spędzić dzień na wodach zalewu – sprawdźcie prognozę pogody, zaopatrzcie się w mapę jeziora, zabierzcie napoje, prowiant i odpowiednio dobraną do pogody odzież. Nie zapomnijcie też o kremie z filtrem i dobrych humorach. Ahoj bieszczadzka przygodo!

Close to Nature – znajdziesz nas: instagram

Close to Nature

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem. Pokazują jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i jak czerpać z niej pozytywną energię.