Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Kajakowa przygoda na Bugu
Pokaż to swoim znajomym

Bug… drożdżówki z jagodami i sękacze na brzegu rzeki, serki i kiełbaski z grilla, stanice wodne i komercyjne pola biwakowe – to nie ten adres.

Bug… wśród porannych mgieł, w skwarze południa na nadbrzeżnej łące, wieczorem na piaszczystej, dzikiej plaży. Bug – rzeka na kajakową przygodę.

Rzeka Bug

Jedna z ostatnich dzikich rzek w Polsce. Niezwykle malownicza i bogata w walory przyrodniczo-krajobrazowe. Wzdłuż jej biegu, dotrzeć można do miejscowości pełnych ciekawych historii toczących się na pograniczu polsko-ukraińskim i białoruskim. Bug tworzy liczne zakola i meandry, obfituje również w niezwykle urokliwe wysepki. To rzeka, na której osoby pragnące wypocząć z dala od gwaru i cywilizacji znajdą wszystko, czego pragną: ciszę, spokój i bliskość natury.

Opis szlaku

Zauroczeni walorami rzeki, chcąc spędzić czas w sposób, w jaki lubimy najbardziej (biwakując „na dziko”), postanowiliśmy wrócić nad Bug. Zdecydowaliśmy kontynuować spływ od miejsca, w którym zakończyliśmy czerwcowy weekend w kajakach – od wsi Pawluki. W ciągu trzech dni spływania wodami Bugu rozkoszowaliśmy się obserwacją dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów. Przy okazji spływu odwiedzaliśmy nadbużańskie miejscowości, słynące z wielu pięknych zabytków. Na odcinku rzeki od wsi Pawluki do Żuków znaleźć można wiele pięknych miejsc na biwak: piaszczyste plaże, okolone lasem skarpy i zielone łąki. Dogodne miejsca na przerwy w kajakowaniu czy też przygotowanie noclegu można również znaleźć w miejscowościach oznaczonych na tablicach informacyjnych „Szlak kajakowy Bug-Krzna”. Jego trasa obejmuje 150-kilometrowy odcinek rzek w powiecie bialskim.

Sławatycze – dobrze przygotowane pole na „dziki” biwak z wiatą i miejscem na ognisko. Na terenie biwaku ustawione są kosze na śmieci; brak toalet. W niedalekiej odległości od rzeki znajdują się sklepy spożywcze (możliwość uzupełnienia zapasów żywności i wody). W miasteczku warta odwiedzenia cerkiew w stylu bizantyjskim, wzniesiona pod koniec XIX wieku.

Jabłeczna – piękna łąka na „dziki” biwak. Na polu znajduje się tablica informacyjna (brak wiaty, toalet). We wsi znajduje się zabytkowy zespół cerkiewno-klasztorny pw. św. Onufrego, a w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki kaplica.

Sugry – dawna wieś. Bardzo urokliwe miejsce, położone na wysokiej, piaszczystej skarpie, które można wykorzystać na „dziki” biwak. Na miejscu tablica informacyjna z opisem kolejnego odcinka szlaku (brak wiaty i toalet). Teren objęty utworzonym w 1990 roku Nadbużańskim Obszarem Chronionego Krajobrazu.

Kodeń – dogodna przystań kajakowa. W miejscowości znajdują się pozostałości zamku Sapiehów, którzy władali Kodniem przez trzy wieki oraz dawna cerkiew zamkowa wzniesiona około 1540 roku (obecnie kościół katolicki). Bezpośrednio przy rynku w Kodniu znajduje się kościół wzniesiony w latach 1629-36, wg wzoru bazyliki św. Piotra w Rzymie.

Kostomłoty – również dogodne miejsce, aby zatrzymać się na biwak (kolejna tablica informacyjna szlaku kajakowego). We wsi znajduje się neounicka cerkiew.

Żuki – mała wioska przed Terespolem – „przystanek” dla spływów kajakowych. Dogodne miejsce do zakończenia spływu.

Podstawowe zasady, których należy przestrzegać w czasie spływu Bugiem

Płynąc granicznym odcinkiem Bugu, trzeba przestrzegać dodatkowych zasad:

  • każdy spływ, oraz wszelkie zmiany w jego przebiegu, należy zgłosić właściwej placówce Straży Granicznej na min. 2 godziny przed jego rozpoczęciem. Listę placówek otrzymuje się przy okazji wypożyczania sprzętu.
  • zawsze należy płynąć lewą stroną rzeki, nie przekraczając jej środka, który stanowi granicę Państwa,
  • uprawianie turystyki kajakowej na wodach granicznych dozwolone jest wyłącznie w dzień (spływ może najwcześniej rozpocząć się pół godziny po wschodzie słońca, a zakończyć najpóźniej pół godziny przed zmierzchem),
  • za wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych i oznakowanych zabronione jest kąpanie się w rzece granicznej zarówno podczas spływania jak i podczas postojów,
  • w pasie drogi granicznej i strefie nadgranicznej zabronione jest rozniecanie otwartego ognia oraz pozostawianie nie wygaszonych ognisk lub tlących się przedmiotów w odległości do 300 metrów od linii granicy państwowej.

Na wypadek „awarii” zawsze nosimy ze sobą apteczkę od Medaid.

Close to Nature – znajdziesz nas: instagram

Close to Nature

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem. Pokazują jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i jak czerpać z niej pozytywną energię.