Bug… drożdżówki z jagodami i sękacze na brzegu rzeki, serki i kiełbaski z grilla, stanice wodne i komercyjne pola biwakowe – to nie ten adres.
Bug… wśród porannych mgieł, w skwarze południa na nadbrzeżnej łące, wieczorem na piaszczystej, dzikiej plaży. Bug – rzeka na kajakową przygodę.
Jedna z ostatnich dzikich rzek w Polsce. Niezwykle malownicza i bogata w walory przyrodniczo-krajobrazowe. Wzdłuż jej biegu, dotrzeć można do miejscowości pełnych ciekawych historii toczących się na pograniczu polsko-ukraińskim i białoruskim. Bug tworzy liczne zakola i meandry, obfituje również w niezwykle urokliwe wysepki. To rzeka, na której osoby pragnące wypocząć z dala od gwaru i cywilizacji znajdą wszystko, czego pragną: ciszę, spokój i bliskość natury.
Zauroczeni walorami rzeki, chcąc spędzić czas w sposób, w jaki lubimy najbardziej (biwakując „na dziko”), postanowiliśmy wrócić nad Bug. Zdecydowaliśmy kontynuować spływ od miejsca, w którym zakończyliśmy czerwcowy weekend w kajakach – od wsi Pawluki. W ciągu trzech dni spływania wodami Bugu rozkoszowaliśmy się obserwacją dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów. Przy okazji spływu odwiedzaliśmy nadbużańskie miejscowości, słynące z wielu pięknych zabytków. Na odcinku rzeki od wsi Pawluki do Żuków znaleźć można wiele pięknych miejsc na biwak: piaszczyste plaże, okolone lasem skarpy i zielone łąki. Dogodne miejsca na przerwy w kajakowaniu czy też przygotowanie noclegu można również znaleźć w miejscowościach oznaczonych na tablicach informacyjnych „Szlak kajakowy Bug-Krzna”. Jego trasa obejmuje 150-kilometrowy odcinek rzek w powiecie bialskim.
Sławatycze – dobrze przygotowane pole na „dziki” biwak z wiatą i miejscem na ognisko. Na terenie biwaku ustawione są kosze na śmieci; brak toalet. W niedalekiej odległości od rzeki znajdują się sklepy spożywcze (możliwość uzupełnienia zapasów żywności i wody). W miasteczku warta odwiedzenia cerkiew w stylu bizantyjskim, wzniesiona pod koniec XIX wieku.
Jabłeczna – piękna łąka na „dziki” biwak. Na polu znajduje się tablica informacyjna (brak wiaty, toalet). We wsi znajduje się zabytkowy zespół cerkiewno-klasztorny pw. św. Onufrego, a w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki kaplica.
Sugry – dawna wieś. Bardzo urokliwe miejsce, położone na wysokiej, piaszczystej skarpie, które można wykorzystać na „dziki” biwak. Na miejscu tablica informacyjna z opisem kolejnego odcinka szlaku (brak wiaty i toalet). Teren objęty utworzonym w 1990 roku Nadbużańskim Obszarem Chronionego Krajobrazu.
Kodeń – dogodna przystań kajakowa. W miejscowości znajdują się pozostałości zamku Sapiehów, którzy władali Kodniem przez trzy wieki oraz dawna cerkiew zamkowa wzniesiona około 1540 roku (obecnie kościół katolicki). Bezpośrednio przy rynku w Kodniu znajduje się kościół wzniesiony w latach 1629-36, wg wzoru bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Kostomłoty – również dogodne miejsce, aby zatrzymać się na biwak (kolejna tablica informacyjna szlaku kajakowego). We wsi znajduje się neounicka cerkiew.
Żuki – mała wioska przed Terespolem – „przystanek” dla spływów kajakowych. Dogodne miejsce do zakończenia spływu.
Płynąc granicznym odcinkiem Bugu, trzeba przestrzegać dodatkowych zasad:
Na wypadek „awarii” zawsze nosimy ze sobą apteczkę od Medaid.
Close to Nature – znajdziesz nas: instagram