Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Sztoła – kajakarstwo dla wytrwałych

Sztoła – kajakarstwo dla wytrwałych
Pokaż to swoim znajomym

Kajakarstwo zwałkowe to aktywność dla tych, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności na rzece obfitującej w naturalne przeszkody. To możliwość pływania po dzikich i pięknych odcinkach rzek. Wymaga jednak, nie tylko dużego „wodnego” doświadczenia, ale także siły, kondycji i determinacji. Wprawionym i wytrwałym kajakarzom, chcącym zmierzyć się ze zwałkową rzeką, polecamy Sztołę.

Sztoła

Sztoła to lewy dopływ Białej Przemszy. Niezwykle urokliwa rzeka o długości 13,4 km, wijąca się zakolami w malowniczej dolinie o stromych, piaszczystych zboczach. W Bukownie do Sztoły wpływa rzeka Baba, zasilana wodami wypompowywanymi z kopalni Pomorzany w Olkuszu. To właśnie ten dopływ Sztoły ma ostateczny wpływ na niezwykły (od szarego po szmaragdowy) kolor jej wód.

Opis szlaku

Spływ kajakowy zaczynamy w Bukownie, przy ujściu rzeki Baby do Sztoły. Na odcinku 3 km, do mostu przy ul. Borowskiej wyznaczono piękny szlak kajakowy. Za mostem natomiast rozpoczyna się wspaniała przygoda dla szukających wrażeń kajakarzy – odcinek rzeki o charakterze zwałkowym. Już na początku trzeba pokonać bystrze pod mostem, choć istnieje również ścieżka umożliwiająca przeniesienia kajaków lądem. Ze wspomnianej ścieżki skorzystaliśmy, chcąc po dwa razy spróbować swoich umiejętności na bystrzu. Sztoła płynie wartko. Na całym odcinku, aż do Białej Przemszy trzeba pokonać bardzo wiele przeszkód w postaci blokujących nurt rzeki zwalonych pni i drzew. Chcąc przeprawić się na drugą stronę przeszkody trzeba się trochę pogimnastykować: wysiadanie, przeciąganie kajaka górą, przeciskanie dołem, ponowne wsiadanie… Na trasie spływu napotkamy również przeszkody, w postaci przytopionych pni drzew, które przy pewnej wprawie da się kajakiem „przeskoczyć”. Po pewnym czasie nurt rzeki kieruje nas przez ciasny przepust rurowy, który jednak da się pokonać płynąc. Po około 2/3 trasy rzeka ekstremalnie się zwęża (na pewnych odcinkach nie jest szersza od kajaka), a roślinność bujnie porastająca brzegi bardzo utrudnia wiosłowanie. W miejscowości Ryszka znajduje się kolejny przepust rurowy – tu bezwzględnie zalecane jest przeprowadzenie kajaków brzegiem. Kolejna przenoska czeka na kajakarzy przy ujęciu wody w Ryszce. Od tego miejsca pozostaje przepłynąć jeszcze około 400 metrów by pokonując ostatnie zwalone pnie drzew dotrzeć do Białej Przemszy.

Czym jest kajakarstwo zwałkowe

Kajakarstwo zwałkowe jest odmianą kajakarstwa rzecznego, zaliczaną do sportów ekstremalnych. Chodzi w nim o spływanie rzekami o dużej liczbie znajdujących się w korycie przeszkód (tzw. zwałki), uniemożliwiających swobodne płynięcie nurtem. Poziomy trudności na rzekach o charakterze zwałkowym są zróżnicowane. Od łatwiejszych tras ze sporadycznie występującymi w wodzie przeszkodami, które dość łatwo można pokonać, po ekstremalnie trudne, gdzie spływ bardziej przypomina przeprawę terenową niż swobodne korzystanie z rzecznego nurtu. Ten rodzaj aktywności w niczym nie przypomina tradycyjnych spływów kajakowych. Kajakarstwo zwałkowe to sport zespołowy, w którym oprócz dobrych umiejętności opanowania kajaka oraz znajomości technik pokonywania przeszkód równie ważne są siła i kondycja fizyczna kajakarzy. W kajakarstwie zwałkowym wykorzystuje się wyłącznie kajaki jednoosobowe. Podczas całego spływu szczególnie istotne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Zawsze pływa się w grupie (uczestnicy pozostają w zasięgu wzroku), tak aby wzajemnie sobie pomagać forsując przeszkody, ale również móc błyskawicznie zareagować w sytuacjach wymagających udzielenia pomocy.

Jeśli chcecie zakosztować dodatkowej porcji adrenaliny i sprawdzić się w trudniejszych warunkach terenowych – Sztoła jest właśnie dla Was. Pamiętajcie jednak, że kajakarstwo zwałkowe wymaga ogromnego doświadczenia, umiejętności oraz zgrania płynącego zespołu. Jest to także ogromny wysiłek fizyczny. Wybierając ten rodzaj aktywności trzeba mieć wiele determinacji i pełną świadomość własnych możliwości, bo na zwałkowej rzece nie ma odwrotu.

Close to Nature – znajdziesz nas: instagram

Close to Nature

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem. Pokazują jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i jak czerpać z niej pozytywną energię.