Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Walka o ogień – część II, rozpalanie ognia za pomocą promieni słonecznych

Walka o ogień – część II, rozpalanie ognia za pomocą promieni słonecznych
Pokaż to swoim znajomym

Temat ognia poruszaliśmy niejednokrotnie na naszym blogu. Prezentujemy szybkie i skuteczne metody rozpalania ognia po to, żebyście wiedzieli jak radzić sobie w sytuacji awaryjnej, nie mając pod ręką np. tradycyjnych zapałek lub zapalniczki. Jeśli znajdziecie się w mało komfortowych warunkach, to właśnie ogień da Wam światło i ciepło, pozwoli na przygotowanie posiłku i napojów, a także odstraszy insekty. Tym razem pokażemy Wam jak rozniecać ogień za pomocą promieni słonecznych, używając w tym celu soczewki.

Aby skutecznie udało Wam się rozpalić ogień tą metodą, musicie mieć bezpośredni dostęp do promieni słonecznych, posiadać narzędzie, za pomocą którego będziecie je skupiać, a także dysponować odpowiednią rozpałką (hubką*).

Narzędzia skupiające promienie słoneczne

Testowaliśmy rozpalanie ognia za pomocą promieni słonecznych na wielu dostępnych w naturze materiałach. We made a lot of tests to make a fire using solar rays. As a kindling we used many things that we could find in nature.

Najprościej posłużyć się szkłem powiększającym jako soczewką wypukłą. Można wykorzystać do tego celu lupę. Do skupienia promieni słonecznych można również wykorzystać wymontowane uprzednio szkło lornetki lub obiektywu. Ogień rozpalicie także za pomocą butelki PET lub kawałka przezroczystej folii, pod warunkiem, że w obu wypadkach opakowania będą wypełnione czystą wodą. Niestety nie jest to proste i wymaga wprawy.

Skupione promienie słoneczne przechodzące przez soczewkę powinny utworzyć na powierzchni przygotowanego przez Was materiału jak najmniejszy punkt, który spowoduje żarzenie się hubki.

Aby rozpalić ogień za pomocą promieni słonecznych możecie wykorzystać również wypolerowane wcześniej denko puszki aluminiowej po napoju. W tym przypadku hubkę należy umieścić pomiędzy słońcem, a przygotowaną powierzchnią, która będzie odbijała promienie słoneczne.

Rozpałka (hubka)

Kierując promienie słoneczne na kawałki trawy czy kory brzozy uzyskuje się efektywny dym ale nie pojawią się płomienie. When we turned solar rays on a dry pieces of grass or birch, it made effective smoke, but we can’t get flames from them.

Zanim napisaliśmy ten artykuł, przetestowaliśmy rozpalanie ognia za pomocą promieni słonecznych  na większości rozpałek, które opisywaliśmy w naszych wcześniejszych artykułach. Zdecydowana większość tych, które świetnie rozpalają się od iskier krzesiwa syntetycznego, okazały się nieskuteczne jako rozpałki przy metodzie solarnej. Skupione światło słoneczne przepala papier, korę brzozy, chusteczkę higieniczną, ale nie prowadzi do powstania płomienia. Co więcej, materiał nawet nie chce się żarzyć. Sucha trawa czy zeskrobana kora brzozy „przypalane słońcem” dają efektowny dym, ale nie da się z nich uzyskać płomieni.

Żarzącą się rozpałkę należy umieścić w przygotowanej wcześniej wiązce suchej trawy i następnie dmuchając w nią uzyskać płomienie. Embers should be put in previously prepared bunch of dry grass, then you should blow in to get the flames.

Natomiast skutecznymi materiałami do rozpalenia ognia za pomocą promieni słonecznych są: suche, spróchniałe drewno, błyskoporek podkorowy, hubiak pospolity oraz czyreń ogniowy. Doskonałą hubką, którą można podpalić wykorzystując promienie słoneczne w zaledwie kilka sekund, jest także zwęglona bawełna oraz zwęglone drewno (np. z ogniska palonego poprzedniego dnia). Skupione promienie słoneczne powodują żarzenie się w/w rozpałek, a to wystarczy żebyście mogli je umieścić  w przygotowanej wcześniej wiązce suchej trawy i następnie dmuchając w nią uzyskać płomienie.

W podobny sposób uzyskuje się płomienie wykorzystując do rozpalania ognia krzesiwo tradycyjne. Ciekawych tej metody zapraszamy do artykułu, w którym znajdziecie również informacje o tym, w jaki sposób przygotować zwęgloną bawełnę.

Wykorzystując lupę można również z łatwością podpalić siarkę z zapałek (z tej metody warto skorzystać w przypadku zawilgocenia draski). Wystarczy zeskrobać odrobinę siarki z zapałek, która po kilku sekundach „przypalania słońcem” efektownie ulega zapaleniu. Podobnie można zapalić zeskrobane opiłki z krzesiwa magnezowego.

*Hubka – łatwopalny materiał, rozpałka

Close to Nature – znajdziesz nas: instagram

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem. Pokazują jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i jak czerpać z niej pozytywną energię.