Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Jak przygotować się w góry – porady dla początkujących

Jak przygotować się w góry – porady dla początkujących
Pokaż to swoim znajomym

Weekend w górach, a może wakacje? Niezaprzeczalnie to jeden z lepszych pomysłów na aktywne spędzenie czasu z rodziną bądź przyjaciółmi.

Góry przyciągają i zniewalają swoim urokiem. Kiedy poczujemy ich klimat, gdy zasmakujemy gór, docenimy jaką nagrodą za poty i włożony wysiłek są widoki ze szczytu, na który udało nam się wejść. Będziemy chcieli w góry wracać i odkrywać je na nowo. Stawiać sobie kolejne, jeszcze bardziej ambitne wyzwania. Tak już jest… Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wędrowanie po górach, zwłaszcza dla osób początkujących i niedoświadczonych jest wyzwaniem. Bakcyla górskich wędrówek można złapać już przy pierwszym wyjściu na szlak, lecz równie łatwo już po pierwszych krokach zniechęcić się do tego typu aktywności. Wiele zależy od tego, jak przygotujemy się do wyjścia w góry.

Pierwsza zasada jak przygotować się w góry – mierz siły na zamiary

Ustalając trasę, którą chcielibyśmy przejść, powinniśmy się kierować zdrowym rozsądkiem. Należy brać pod uwagę nie tylko nasze chęci, lecz przede wszystkim możliwości i kondycję fizyczną, zarówno naszą, jak i towarzyszących nam osób. Ruszając pierwszy raz w góry, nie powinniśmy się od razu porywać na najwyższy i/lub najtrudniejszy szczyt w okolicy. Rozpocznijmy górskie wędrówki od łatwiejszych tras. Pozwólmy by nasz organizm się „rozchodził”. Nabyte doświadczenie zaprocentuje na trudniejszych szlakach i pozwoli zdobywać coraz ambitniejsze cele.

Druga zasada jak przygotować się w góry – ubierz się odpowiednio

Planując wyjście w góry należy koniecznie odpowiednio się ubrać. Prócz tego na wędrówkę koniecznie należy zabrać ze sobą dodatkową odzież, która może okazać się niezbędna w przypadku nagłego załamania pogody. Brak odpowiedniego ekwipunku może sprawić, że w przypadku zaistnienia „awaryjnej sytuacji” znajdziemy się w bardzo niekomfortowych warunkach wiele kilometrów od cywilizacji i ewentualnej pomocy.

Niezbędne na letnie wędrówki są:

 • wygodne buty, najlepiej ponad kostkę,
 • skarpety trekkingowe,
 • zapewniające ciepło okrycie wierzchnie – lekki polar lub koszula flanelowa,
 • wiatro- i wodoodporna kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa,
 • chusta, np. typu “buff”,
 • koszulka na zmianę.

Trzecia zasada jak przygotować się w góry – zabierz ze sobą niezbędny sprzęt

Przygotowania do wędrówki, powinniśmy zacząć od wyboru plecaka, do którego spakujemy niezbędny ekwipunek. Następnie powinniśmy pamiętać o wszelkich niezbędnych akcesoriach, które mogą nam być potrzebne na górskich szlakach:

 • plecak – na krótkie, kilkugodzinne wyjścia wystarczy mały, o pojemności około 35 litrów;
 • nóż lub scyzoryk;
 • czołówka lub latarka z naładowanymi bateriami na wypadek, gdybyśmy nie zdążyli wrócić przed zmrokiem;
 • apteczka;
 • woda do picia, zapewniający energię, łatwo przyswajalny prowiant (w tym: suszone owoce i batony energetyczne);
 • mapa – obowiązkowo;
 • źródło ognia – zabezpieczone przed wilgocią zapałki, zapalniczka lub inne;
 • krem z wysokim filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne;
 • folia NRC – może się przydać w razie załamania pogody lub urazu;
 • kije trekkingowe – ułatwiają wędrowanie po górach.

Czwarta zasada jak przygotować się w góry – naucz się czytać mapę

Mapa to rzecz niezbędna, którą należy zabierać ze sobą zawsze, kiedy udajemy się na szlak. Dochodząc do rozdroża i nie mając ze sobą mapy, która pomogłaby nam się rozeznać w terenie, możemy łatwo stracić orientację i pójść w zupełnie innym kierunku, niż zamierzaliśmy pierwotnie. Mając ją ze sobą, w razie jakiejkolwiek wątpliwości możemy z niej skorzystać i uniknąć przemierzania niepotrzebnych kilometrów, dodatkowego zmęczenia i zdenerwowania towarzyszy wędrówki, którzy zdali się na nasz „indiański” zmysł orientacji.

Istotne jest również, by przed wyruszeniem na szlak wcześniej zaplanować całą trasę. Koniecznie należy się upewnić czy mapa, którą zamierzamy ze sobą zabrać, obejmuje pełen obszar, po którym chcemy wędrować. Dobrze jest zapoznać się z oznaczeniami szlaków (w przeciwieństwie do tras narciarskich kolory szlaków nie odpowiadają stopniu ich trudności), szacunkowymi czasami przejścia i ukształtowaniem terenu (przebiegiem poziomic na naszej trasie – im „gęstsze” tym większe jest nachylenie terenu).

Kolejnym istotnym elementem, o którym należy pamiętać wybierając się na wycieczkę w góry jest aklimatyzacja. To proces przystosowywania się organizmu do warunków panujących na obszarach położonych wyżej nad poziomem morza. W górach, już na wysokościach powyżej 1500 m n.p.m. panują inne warunki niż na nizinach – inne jest stężenie tlenu w powietrzu i ciśnienie atmosferyczne. Zdobywając wysokość nasz organizm musi się przystosować do funkcjonowania w mniej sprzyjających dla niego warunkach. Uruchamiają się mechanizmy kompensacyjne, do których należą między innymi: wzrost częstotliwości oddechów na minutę oraz przyspieszenie tętna. Jeśli na co dzień przebywamy na nizinach i planujemy wypad w góry, warto stopniowo zdobywać coraz wyższe szczyty.

Wędrując po górach w Polsce koniecznie zapiszcie w swoim telefonie numery ratunkowe:

985 lub 601 100 300

W przypadku górskich aktywności poza granicami naszego kraju należy pamiętać o stosownym ubezpieczeniu – w razie ewentualnej akcji ratunkowej zagraniczne służby ratunkowe wystawią nam bardzo kosztowny rachunek…

Reasumując – pamiętajmy, że od dobrego przygotowania do wędrówki zależy nie tylko to, czy będziemy mieli chęć podjąć kolejne górskie wyzwania i znów wyruszyć na szlak, ale przede wszystkim nasz komfort i bezpieczeństwo w górach.

Kilka słów o apteczkach

Podczas każdej aktywności fizycznej jesteśmy narażeni na różnego rodzaju otarcia, kontuzje, czy skaleczenia. Gdziekolwiek zamierzamy się udać i jakąkolwiek aktywność w terenie mamy zamiar uprawiać, zawsze pod ręką mamy odpowiednio przygotowaną i wyposażoną apteczkę. Dzięki temu, jesteśmy przygotowani na większość sytuacji, które mogłyby nam utrudnić dalszą wędrówkę. Apteczka wcale nie musi zajmować dużo miejsca w plecaku. Close to Nature korzysta z apteczek profesjonalnie przygotowanych i produkowanych przez specjalistów z firmy Medaid.

Medaid jest producentem, który projektuje sprzęt korzystając z praktycznych doświadczeń zdobytych podczas realnych akcji ratowniczych, szkoleń i symulacji, a także uwag członków wypraw. W ich ofercie znajdują się apteczki pierwszej pomocy, które zawierają wyposażenie dostosowane do różnego typu aktywności.

Z pełną ofertą produktów firmy Medaid możecie się zapoznać na stronie Medaid.

W naszej galerii prezentujemy zdjęcia dokumentujące niektóre z naszych górskich wypraw. Chcemy Was zainspirować do wędrówek zarówno w łatwiejszych, bliższych nam rejonach – w Beskidach. A gdy już nabierzecie doświadczenia zachęcamy do zdobywania szczytów w Tatrach, wspinaczki po ferratach Alp Julijskich i Dolomitów.

Close to Nature – znajdziesz nas: instagram

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem. Pokazują jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i jak czerpać z niej pozytywną energię.