Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Z hamakiem do lasu

Z hamakiem do lasu
Pokaż to swoim znajomym

Co kojarzy Wam się z leniwym spędzaniem czasu na łonie natury? Bez specjalistycznego ekwipunku, infrastruktury turystycznej, wszelkiego typu „zaplecza”… Tylko Wy i… HAMAK!

Niezaprzeczalnie najlepszym dla nas sposobem na złapanie oddechu po ciężkim dniu lub tygodniu pracy jest aktywny wypoczynek na łonie natury. Dzięki naszym wspólnym pasjom mamy wiele sposobów na ładowanie bateryjek. Wolny czas dzielimy między wędrówki po górach, kajakarstwo, fotografię i bushcraft. Gdziekolwiek planujemy wyruszyć, zawsze zabieramy ze sobą niezbędny sprzęt ułatwiający bytowanie w otoczeniu przyrody.

Niezależnie od tego gdzie i jak wiele czasu zamierzamy spędzić w terenie, zawsze zabieramy ze sobą hamak. Zajmuje on niewiele miejsca w plecaku, niewiele waży, a jego dodatkową zaletą jest łatwość i szybkość montażu. Biwakując na łonie natury, zawsze szukamy miejsca z widokiem na „piękne okoliczności przyrody”. Czasem w takich miejscach nie ma możliwości rozłożenia namiotu czy tarpa. W odróżnieniu od nich w hamaku możemy wygodnie spędzić noc wszędzie tam, gdzie znajdziemy dogodne punkty umożliwiające jego rozwieszenie, niezależnie od nachylenia terenu, wilgotności czy też nierówności podłoża. Ale hamak to nie tylko nocowanie, również jednodniowe wycieczki do lasu często kończą się dla nas „bujanym” odpoczynkiem. Dodatkowym atutem korzystania z hamaka (w odróżnieniu np. od noclegu w namiocie) jest brak jakichkolwiek barier dzielących nas od przyrody.

Kilka praktycznych porad

Wyszukując miejsce na rozwieszenie hamaka należy pamiętać, że przymocować można go niemal wszędzie (drzewa, słupy, belki) nie wszędzie jednak będzie można z niego wygodnie i bezpiecznie korzystać. Szukając punktów mocowania zwracajcie uwagę na to by były one solidne i stabilnie związane z podłożem. Hamak powinien być tak zawieszony by można było bezpiecznie do niego wejść i z niego zejść. Korzystając z drzew unikajcie tych suchych bądź cienkich w obwodzie bo grozi to ich powaleniem lub złamaniem, co w rezultacie może doprowadzić do bolesnego upadku.

Sposób mocowania hamaka, umiejscowienie taśm i odległość pomiędzy punktami mocowania detrminują warunki terenu i parametry hamaka określone przez producentów sprzętu (zaglądnijcie do instrukcji obsługi).

Kierując się zasadą nie pozostawiania po sobie śladów i dbałością o przyrodę pamiętajcie o tym by chronić drzewa, które wykorzystujecie do rozwieszenia hamaka. Najlepszą ochronę zapewniają specjalne pasy zabezpieczające korę drzew przed otarciami (przykłady znajdziecie na naszych zdjęciach).

Bujając się w hamaku w ciągu dnia, przy dobrej pogodzie, można bardzo komfortowo wypocząć. Planując nocleg warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach, takich jak tarp (zadaszenie na wypadek deszczu), moskitiera czy ocieplacz na chłodniejszą porę roku.

Jeśli chcielibyście obejrzeć zdjęcia z biwakowania i hamakowania w terenie – zapraszamy do obserwowania nas na Instagramie.

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem. Pokazują jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i jak czerpać z niej pozytywną energię.