Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Ultramaraton górski Stumilak 2019 – fotorelacja

Ultramaraton górski Stumilak 2019 – fotorelacja
Pokaż to swoim znajomym

Znów miałem okazję być fotografem dokumentującym ekstremalne zawody Stumilak. Zobaczcie zawodników na trasie.

Stumilak to jedne z najcięższych zawodów zaliczanych do ultramaratonów górskich. Są ciężkie nie tylko na skalę naszego kraju, ale i szerszą. Dystans koronny to 100 mil, czyli prawie 180 km z sumą przewyższeń tylko niewiele mniejszą od 10.000 m! Bieg należy ukończyć w ciągu 48 godzin. Oprócz tego dystansu są jeszcze dwa krótsze, choć i tak imponujące – 100 km i 50 mil (78 km). W tym roku zawody odbyły się w dniach 21-23 czerwca na trasie z Zawoi do Szczyrku z pokonaniem po drodze takich szczytów jak Babia Góra, Pilsko, Wielka Rycerzowa, Wielka Racza, Barania Góra czy Skrzyczne. Warunki atmosferyczne na trasie były bardzo zróżnicowane, z porządną burzą włącznie.

Mimo tak morderczego dystansu i przewyższeń, zawody cieszą się dużą popularnością. Pierwsza trójka na 100 mil to: Szymon Kołek, Ryszard Borówka i Kamil Klich. Pierwszemu zajęło to mniej niż 33 godziny, pozostali dwaj potrzebowali 34,5 godzin. Pierwsza pani to Dominika Cieślak i w kategorii open była 14. Bieg ukończyły jeszcze dwie panie – Renata Dyduła i Renata Błasik. Gratulacje dla wszystkich uczestników.

Galeria prezentuje zdjęcia w dwóch punktach – na Ochodzitej w Koniakowie i na szczycie Magurki Wiślańskiej. Pomiędzy punktami poruszałem się rowerem elektrycznym, a precyzyjnie rzecz ujmując zwykłym niezbyt wysokiej klasy rowerem MTB z dołożonym napędem Bafang (podziękowania dla POWERower.pl).

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Avatar
Mieszka w Bielsku-Białej, jest fotografem i poniekąd podróżnikiem. Zwiedza głównie na rowerze, a zimą zamienia rower na snowboard. Odwiedził dotychczas wiele krajów europejskich ze szczególnym ulubieniem Bałkanów. W dalsze wyprawy wybrał się do Wietnamu, Laosu, Armenii, Uzbekistanu oraz Gwatemali. Założył i prowadzi od ponad dwudziestu lat stronę fotowyprawy.com. Publikuje zdjęcia i teksty w magazynach internetowych oraz drukowanych. Ma na koncie kilka wyróżnień w konkursach fotograficznych oraz kilka wystaw fotografii. A poza tym robi jeszcze milion innych rzeczy niezwiązanych z turystyką.