Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Biała Przemsza – dzika rzeka
Pokaż to swoim znajomym

Mazury, Pojezierze Suwalskie, Drawskie, czy Bory Tucholskie to miejsca najczęściej kojarzone z wodnymi aktywnościami. Wiele pięknych rzek, na których można organizować spływy kajakowe, znajduje się na północy Polski. Dla tych, którzy mieszkają w innych rejonach naszego kraju dotarcie tam wiąże się często z bardzo długą podróżą i znacznymi kosztami. Tymczasem nie trzeba wcale daleko odjeżdżać od domu, by wspaniale spędzić czas z wiosłem w ręku. Mamy ciekawą propozycję spływu dla osób mieszkających na Śląsku i w Małopolsce. Zapraszamy na Białą Przemszę.

Biała Przemsza

Rzeka o długości 63,9 km płynie przez województwa śląskie i małopolskie. Spływ Białą Przemszą to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu w bliskim kontakcie z przyrodą. Rzeka wije się przez otaczające ją lasy, tworząc malownicze zakola. Jest dzika i na znacznej długości zachowała swój naturalny charakter. Potrafi zauroczyć leśnymi krajobrazami i urozmaiconym biegiem. Biała Przemsza nie należy do łatwych. Za sprawą sporej ilości zwałkowych drzew, bystrzy i przeszkód w nurcie na jej wodach nie ma nudy. Nurt jest szybki i trzeba sprawnie manewrować kajakiem, by omijać pojawiające się co rusz przeszkody.

Na Białej Przemszy można organizować spływy kajakowe wybierając jeden z kilku różnych odcinków. Każdy z nich dostarczy innych wrażeń. Bardzo atrakcyjną propozycję spływów przygotowała wypożyczalnia kajaków – Kajaki Przemsza. W swojej ofercie proponuje kilka tras – od łatwych, po wymagające od kajakarzy sporych umiejętności.

Na jednodniowe kajakowanie wybraliśmy trasę „Złotą”, obierając za punkt startu Sławków z zakończeniem w dzielnicy Sosnowca – Maczki.

Trasa „Złota” Białą Przemszą

Spływ rozpoczęliśmy w Sławkowie, niedaleko lokalizacji wypożyczalni Kajaki Przemsza, przy ul. Olkuskiej.

Pierwszą napotkaną trudnością było przepłynięcie pod mostem przy ul. Olkuskiej. Jest to jedno z bardziej wymagających technicznie miejsc na tym odcinku rzeki. Najlepiej, ze względu na bystrze i drewniane pale w rzece, przepłynąć lewą stroną nurtu.

Podobne utrudnienie – pale w bystrzu, znajduje się za kładką przy Miejskim Ośrodku Kultury w Sławkowie. Tu najlepiej przepłynąć środkiem.

Końcówka trasy to szybki nurt i kilka progów na rzece. Można je bez problemu pokonać w kajaku – to świetna zabawa i fajne orzeźwienie w upalny dzień.

Spływ kończy się w przystani kajakowej w Maczkach (po prawej stronie przed mostem kolejowym).

Trasa 19 km. Czas spływu 4-6 godzin.

Warto zawitać na Białą Przemszę. Znajdą tu dla siebie trasę spływu zarówno zwolennicy leniwego kajakowania jak i miłośnicy bardziej wymagających rzek. Polecamy!

Close to Nature – znajdziesz nas: instagram

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem. Pokazują jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i jak czerpać z niej pozytywną energię.