Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Jak przygotować się w góry – poradnik dla początkujących

Fotowyprawy - jak przygotować się w góry
Pokaż to swoim znajomym

Weekend w górach albo wakacje? Niezaprzeczalnie to jeden z lepszych pomysłów na aktywne spędzenie czasu z rodziną bądź przyjaciółmi.

Fotowyprawy - jak przygotować się w góryGóry przyciągają i zniewalają swoim urokiem. Kiedy poczuje się ten klimat, kiedy zasmakuje się gór, kiedy docenimy jaką nagrodą za ciężkie poty i wysiłek są widoki ze szczytu, na który udało nam się wyjść lub wdrapać – będziemy chcieli w góry powracać i odkrywać je na nowo, stawiać sobie inne, bardziej ambitne wyzwania. Tak już jest. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że wędrowanie po górach zwłaszcza dla osób początkujących i niedoświadczonych jest wyzwaniem. Można złapać bakcyla już po pierwszym wyjściu na szlak i stać się amatorem wędrówek górskich, lecz równie łatwo się zniechęcić do tego typu aktywności już po pierwszych krokach stawianych w górach. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jak przygotujemy się do wyjścia na szlak.

Pierwsza zasada jak przygotować się w góry – mierz siły na zamiary

Ustalając trasę, którą chcielibyśmy przejść, powinniśmy się kierować zdrowym rozsądkiem i brać pod uwagę nie tylko nasze chęci, ale przede wszystkim możliwości i kondycję a także pomyśleć o towarzyszach podróży i ich możliwościach fizycznych. Ruszając pierwszy raz w góry, nie powinniśmy się od razu porywać na najwyższy i/lub najtrudniejszy szczyt w okolicy, tylko przede wszystkim rozchodzić się i zdobyć doświadczenie na łatwiejszych i krótszych szlakach, żeby przygotować się do zdobycia ambitniejszych celów.

Druga zasada jak przygotować się w góry – ubierz się odpowiednio

Planując wyjście w góry należy koniecznie odpowiednio się ubrać oraz zabrać ze sobą dodatkową odzież, która może być przydatna lub niezbędna na wypadek nagłego załamania się pogody podczas naszej wędrówki. Brak niezbędnej odzieży może sprawić, że w przypadku nagłej zmiany pogody znajdziemy się w bardzo niekomfortowych warunkach kilka kilometrów od cywilizacji.

Niezbędne na wędrówki letnie są:

  • Wygodne buty, najlepiej ponad kostkę,
  • Skarpety trekkingowe,
  • Okrycie wierzchnie – lekki polar lub koszula flanelowa,
  • Kurtka wodoodporna lub peleryna przeciwdeszczowa,
  • Chusta typu buff,
  • Koszulka na zmianę.

 

Fotowyprawy - jak przygotować się w góryTrzecia zasada jak przygotować się w góry – zabierz ze sobą niezbędny sprzęt

Przygotowując sprzęt, powinniśmy zacząć od małego plecaka, do którego spakujemy niezbędne rzeczy. Dalej powinniśmy pamiętać o wszelkich niezbędnych rzeczach, które mogą nam być potrzebne lub niezbędne podczas spaceru, czy wędrówki po górach:
Plecak – na krótkie, kilku godzinne wyjście wystarczy mały 35 litrowy; Nóż lub scyzoryk; Woda do picia; Czołówka lub latarka z naładowanymi bateriami na wypadek, gdybyśmy nie zdążyli wrócić przed zmrokiem; Plastry na wypadek otarć lub skaleczeń; Batony energetyczne; Mapa – obowiązkowo; Źródło ognia – zapałki, zapalniczkę lub inne, zabezpieczone przed wilgocią; Krem z filtrem; Okulary przeciwsłoneczne; Chusteczki higieniczne; Folia NRC – może się przydać w razie załamania pogody lub doznania urazu; Kije trekkingowe.

Czwarta zasada jak przygotować się w góry – naucz się czytać mapę

Mapa to rzecz niezbędna, którą należy zabierać ze sobą zawsze, kiedy udajemy się na szlak. Dochodząc do rozdroża i nie mając ze sobą mapy, która pomogłaby nam się rozeznać w terenie, możemy łatwo stracić orientację i pójść w zupełnie innym kierunku, niż zamierzaliśmy pierwotnie. Mając ją ze sobą, w razie jakiejkolwiek wątpliwości możemy z niej skorzystać i uniknąć niepotrzebnych kilometrów, zmęczenia i zdenerwowania towarzyszy podróży, którzy zdali się na nas.
Istotne jest również to, żeby wcześniej zaplanować sobie trasę, obejrzeć, czy mapa obejmuje teren, po którym zamierzamy dreptać i oczywiście dokładnie zapoznać się z oznaczeniami szlaków na mapie.

Bardzo istotnym elementem, o którym należy pamiętać wybierając się na wycieczkę w góry jest aklimatyzacja. Jest to proces przystosowywania się organizmu do warunków panujących na wysokościach. W górach, już na wysokościach powyżej 1500 m n.p.m. panują inne warunki niż na nizinach – inne jest stężenie tlenu w powietrzu i ciśnienie atmosferyczne. Zdobywając wysokość nasz organizm musi się przystosować do niesprzyjających dla niego warunków i uruchomi mechanizmy kompensacyjne, do których należy między innymi: wzrost częstotliwości oddechów na minutę oraz przyspieszenie tętna. Jeśli planujemy wypad w góry przybywając z nizin, warto również stopniowo ustawiać sobie poziom wysokości, na które chcemy się wspiąć.

Wędrując po polskiej stronie gór warto zapisać sobie w swoim telefonie numery ratunkowe w górach: 985 lub 601 100 300.

Pamiętajmy, że od dobrego przygotowania do wędrówki zależy nie tylko to, czy kolejny raz będzie nam się chciało podjąć wyzwanie i znów wyruszyć na szlak, ale przede wszystkim nasz komfort i bezpieczeństwo podczas wędrówki.


Autorka: Katarzyna Szpałek

Na co dzień zwykła historia – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, z wykształcenia ekonomista, zawodowo zajmuje się branżą HR w jednej z międzynarodowych korporacji. Ale po godzinach pasjonatka podróżowania, gór, poznawania nowych kultur i fotografowania, a ostatnio także sztuki bushcraftu survivalu. Odwiedziła wiele krajów Europy, w tym Norwegię, Szwecję, Słowenię, Włochy, a także wiele odległych zakątków świata, takich jak Wietnam, Australię i Nową Zelandię, Nepal, Indie, Hong-Kong czy Syberię.

Znajdziecie ją na fanpage’u Close to Nature

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem. Pokazują jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i jak czerpać z niej pozytywną energię.