Zimowa pora wcale nie musi oznaczać spędzenia jej w domowej kryjówce przed chłodem, wichurą i śniegiem. Wręcz przeciwnie, to gorący czas karnawału, wspaniały czas zabaw, swawoli i hulanek. Chorwaci w tym czasie potrafią się bawić i nie ograniczają się tylko do zimy, dla wytrwałych znajdą się też letnie karnawały. Zatem wyruszmy na poszukiwania możliwości spędzania wolnego czasu inaczej niż w Polsce.
Stolicą karnawału w Chorwacji jest Rijeka, której ulice w tym czasie wypełniają się radością, beztroską i huczną zabawą. Tradycja organizowania kolorowych maskarad sięga starożytności, kiedy według legendy tzw. „Brzydkie maski” niepohamowaną radością przeganiały siły zła, przywołując wiosnę i sławiąc narodziny nowego życia. Niezwykłość rijeckich obchodów karnawału polega na charakterystycznym połączeniu elementów folkloru i mitologii dawnych Słowian z tradycjami weneckimi i austriackimi.
„Maską” całego karnawału, symbolem Rijeki, jak i całego Kvarneru, a także pamiątką o chorwackim ludowym znaczeniu i dość zaskakującym wyglądzie jest „morčić”. Powstały z legend, pierwotnie były to kolczyki z podobizną murzynka z białym turbanem na głowie. Pierwotnie też ozdoba średnio zamożnej klasy mieszkanek Rijeki w tradycyjnym stroju ludowy, a po wzroście gospodarczym miasta i zastąpieniu tanich komponentów wysokiej jakości kamieniami szlachetnymi i rozszerzeniu asortymentu z kolczyków do bransolet, broszek, wisiorków itd., stał się ozdobą bardziej majętnych obywatelek. Teraz też dostępny w branży turystycznej dla wszystkich jako „suvenir” z Chorwacji. Dla bardziej wymagających również do nabycia w luksusowych sklepach jubilerskich.
Gdyby ktoś jeszcze nie był przekonany, niech spojrzy jak kolorowo i niezwykle wygląda karnawał na zdjęciach – obok zrzut ekranu po wpisaniu w Google słów „rijecki karneval” lub niech zerknie na ten film: vimeo.com/cinemart/karneval
Rijeka nie jest jedynym miastem, które na czas karnawału przywołuje barwny tłum masek i strojów. To szaleństwo odnajdziemy również w Senj i Samoborze. W Samoborze ponadto mieszkańcy mają swoje metody by przegonić gniew, smutek i niedolę. Winowajcą za wszystkie nieszczęścia poprzedniego roku jest Fašnik, którego ceremonialnie spalenie załatwia problem. Dzięki temu nadchodzący rok będzie znów szczęśliwy. W tym roku po raz 187. więc jest szansa, że znów się uda.
Jeśli jeszcze w tym roku chcecie uczestniczyć w tych zabawach, to trzeba się spieszyć. Więcej informacji o aktualnych zabawach (odnośniki do programów zabaw karnawałowych w miastach Chorwacji) znajdziecie na stronie autorki niniejszego artykułu – pilota wycieczek do Chorwacji, Czech i innych krajów, a także przewodnika beskidzkiego (przepilotka.com).