Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Dwa oblicza Nepalu – Góry
Pokaż to swoim znajomym

Relacja z trekingu w Himalajach. Zmienność temperatur, zmienność krajobrazu, kontakt z ludźmi, zapierające dech w piersiach widoki – oto pierwsze spotkanie z najpotężniejszymi górami świata widziane oczami Katarzyny Szpałek

 

Dwa oblicza Nepalu. Część I – Góry

Katarzyna Szpałek

Nepal - Annapurna trekking
Nepal - Trekking pod Annapurną (fot. Katarzyna Szpałek)

 

Namaste, namaste*… sweet? – małe nepalskie rączki składają się w powitalnym geście, białe ząbki błyszczą na tle opalonej buźki, a uśmiechnięte czarne oczy małego chłopczyka próbują odgadnąć, z której kieszeni plecaka zostanie wyciągnięte słodkie ciastko. Chwilę później w doliny pozostawione za nami szybuje kolorowe opakowanie po słodkim batoniku.

Nepal - Annapurna trekking
Błagalne gesty po słodycze (fot. Katarzyna Szpałek)

Właśnie dotarliśmy do kolejnej wioski położonej na trasie naszego kilkudniowego trekkingu do majestatycznej himalajskiej doliny u stóp Annapurna, zwanej Sanktuarium Annapurny. Wzdłuż całej trasy znajduje się sporo małych osad. Tutejsi mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki: prowadzą skromne loggie, serwują lokalne przysmaki, oraz sprzedają ludowe pamiątki.

Jest kolejny upalny dzień. Rozsiadamy się wygodnie na ławeczkach. Większość zamawia herbatę z popularnym tutaj syropem cytrynowym. Jest pyszna, słodka – wzmacnia nas przed dalszą wędrówką. Przyglądamy się gospodarzom. Kobiety wyplatają kosze, zbierają plony, suszą je na słońcu i zajmują się dziećmi. Obowiązkiem mężczyzn jest prowadzenie interesu a także ciężka praca na roli przy użyciu prymitywnych narzędzi, które w Europie oglądać możemy już tylko w wiejskich skansenach. Życie w górach toczy się spokojnie, ale bardzo pracowicie, od wczesnego świtu po zmrok. Panuje tutaj spokój i cisza. Czas ruszać. Zanurzamy się w las rododendronów. O tej porze roku (listopad) jest zielony i suchy. Natomiast w porze deszczowej, która przypada w okresie od lipca do połowy września, drzewa pokryte są wszelkimi odcieniami różu i fioletu. Rośnie tutaj też sporo bambusów, bananowców a niezwykłego uroku o tej porze roku dodają pejzażowi kwitnące na różowo fuksje. Podczas wędrówki udaje się nam zauważyć kilka małp urządzających sobie harce ponad naszymi głowami. Co jakiś czas las się przerzedza i naszym oczom ukazuje się majestatyczny, ośnieżony szczyt świętej góry Machapuchare (6993 m n.p.m.), który na biało odcina się od błękitu nieba. Po kilku godzinach marszu zbliżamy się do kolejnej osady. Ścieżkę przecinają malownicze tarasy ryżowe oraz poletka prosa. Przy żniwach pracują na nich młode kobiety. Wstępujemy na plac, który stanowi wspaniały taras widokowy na otaczające nas szczyty gór. Osada nazywa się Chhomrong i znajduje się na wysokości 2170 m n.p.m. Pozostawiamy ekwipunek w loggii i wszyscy rozbiegają się po okolicy z zamiarem zamknięcia tych pięknych obrazów w kadrze aparatu fotograficznego.

Nepal - Annapurna trekking
Ciepłe niskie słońce oświetla Himalaje (fot. Katarzyna Szpałek)

Nadciąga wieczór. Z pobliskiej wioski przychodzi grupa tubylców. Wszyscy są odświętnie ubrani, zasiadają na placu i wyciągają ludowe instrumenty. Mężczyźni wystukują rytmiczne dźwięki a kobiety tańczą w rytm melodii wdzięcznie poruszając rękoma oraz falując ciałem od pasa w górę, pozostawiając w bezruchu biodra. Gospodarz zachęca nas do zabawy i spędzenia z nimi wspólnego wieczoru. Z przyjemnością wsłuchujemy się w muzykę Himalajów. Panuje przyjemna atmosfera. Na zakończenie wieczoru każdy z nas otrzymuje upominek w postaci łańcucha z popularnych tutaj pomarańczowych kwiatów – nepalskie kobiety zawieszają je nam na szyjach. Tutejszy zwyczaj i wierzenia sprawiają, że pozostawiamy je w przydrożnej kaplicy, wypowiadając przy tym życzenia, które powinny się spełnić.

Może Cię zainteresować:   Dwa oblicza Nepalu - miasta

Kolejny poranek. Rześkie chłodne powietrze dociera przez niedomknięte okna. Warto wstać, żeby nie przegapić niepowtarzalnych porannych widoków i cudownego wschodu słońca. Szczyty gór spowite są chmurami, które powoli ustępują odsłaniając błękitne niebo. Powoli promienie słońca zakradają się na kamienny taras, na którym zamierzamy zjeść śniadanie. Błękitno-biało-zielony pejzaż uzupełniają soczysto-czerwone ostre papryczki suszące się w wiklinowych misach na słońcu.

Nepal - Annapurna trekking
Jeden z obozów podczas trekkingu (fot. Katarzyna Szpałek)

Ruszamy dalej. Dziś mamy dotrzeć do MBC (Machapuchare Base Camp 3700 m n.p.m.) położonego u stóp świętej góry. Na szlaku mijają nas objuczone muły donoszące prowiant do osad położonych wyżej. Często też mijamy pojedyncze osoby, albo całe rodziny, które w specjalnych koszach – mocowanych na głowie, przenoszą bardzo ciężkie i znaczne ilości żywności, plonów i innych potrzebnych do życia przedmiotów. Szlak pnie się w górę. Czasami schodzimy aż do koryta rzeki, żeby przejść po kamieniach na drugą stronę. Innym razem przedostajemy się na drugi brzeg po zawieszonym wysoko moście. Widoki są piękne, słońce wydaje się być tak blisko…

Nepal - Annapurna trekking
Autorka w Himalajach (fot. Katarzyna Szpałek)

Powoli zaczyna dokuczać ból głowy spowodowany występującą na tym poziomie chorobą wysokościową. Z reguły pojawia się ona na wysokościach powyżej 2500 m n.p.m, gdzie dostępność tlenu w powietrzu, ze względu na rozrzedzenie atmosfery, zaczyna być zbyt mała w stosunku do potrzeb organizmu człowieka. Późnym wieczorem docieramy do MBC. Wydrapujemy się pospiesznie na wzniesienie powyżej obozu, żeby obejrzeć w całej okazałości jak zachodzące słońce rzuca czerwoną poświatę na ośnieżone szczyty majestatycznych gór. Noc na tej wysokości jest bardzo chłodna. Temperatura spada prawie do 0 stopni Celcjusza. Biała Annapurna wyraźnie rysuje się na tle czarnego nieba ozdobionego milionem gwiazd. Jutro znajdziemy się u jej stóp.

Może Cię zainteresować:   Dwa oblicza Nepalu - miasta

Idziemy. Pozostał nam krótki odcinek do przejścia, więc spokojnie możemy się upajać pięknymi widokami i cieszyć słońcem. Jest bardzo zimno. Zaledwie kilka metrów powyżej obozu temperatura musiała spaść w nocy poniżej zera: woda w strumieniach jest zamarznięta, trawę pokrywa szron. Bardzo szybko jednak pod wpływem promieni słonecznych powietrze się nagrzewa. Po południu osiągamy nasz cel. Plecaki lądują w loggii a my idziemy na spacer po dolinie – Sanktuarium Annapurny. Wracamy. W pamięci pozostają tabliczki z nazwiskami śmiałków, których pokonała Annapurna, trzepoczące na wietrze kolorowe chorągiewki modlitewne i dźwięki mantry Om Mani Padme Hum**

 

* – tradycyjne indyjskie przywitanie, pozdrowienie. Dosłownie tłumaczone znaczy „pokłon Tobie”

** – Mantra, dosłowne tłumaczenie to: Oddaj cześć klejnotowi w lotosie

 

Nepal - Annapurna trekking
Chłopak z Jhinu (fot. Katarzyna Szpałek)

Kolorowe papierki

Ludwik Perney

Chłopiec z Jhinu jak kot wdrapuje się na ławkę,
przeciska za plecami bladych Europejczyków.
Dziwnie pachną, mówią – nie wiadomo co znaczą
obce słowa. Słodycze szybko znikają w ustach.

Chłopiec z Jhinu jak kot oblizuje palce. Brudne, lepkie
od batonika. Paznokcie zakończone czarną obwódką.
Wepchnął się na kolana, nie krępują go spojrzenia
– przygląda się jasnym twarzom, odcieniom tęczówek.

Opakowania wyrzuca przez dziurę w rozbitym oknie.
Spadają w przepaść, znikają jak podróżnicy.
Dłonie wprawnie mignęły blisko ostrych krawędzi
– chłopiec z Jhinu nie chowa papierków do kieszeni.

 

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Close to Nature tworzą Kasia i Lorenzo: Ona - tryskająca niewyczerpaną energią jest zafascynowana bushcraftem i survivalem. W swoich podróżach wybiera kierunki, gdzie w praktyce może sprawdzić nabytą wiedzę i zweryfikować teorie zaczerpnięte z poradników o sztuce przetrwania. On - poza akcją spokojny i zrelaksowany. Pasjonat gór, które zimą przemierza na skitourach, latem dzieląc czas między wspinaczkę w ferratach i klasyczny trekking. Połączyło ich zamiłowanie do natury. Wzajemnie nakręcali się do robienia rzeczy znajdujących się poza komfortem określanym tradycyjnie słowem turystyka. Razem… nie widzą przeszkód… Współtworzą FOTOWYPRAWY.COM dzieląc się swoimi wspomnieniami, fotografiami i doświadczeniem i pokazując jak można obcować z przyrodą nie burząc jej piękna, jak korzystać z natury nie pozostawiając śladów swojej bytności i czerpać z niej pozytywną energię.