Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Góra Żar – największa atrakcja Beskidu Małego

Góra Żar – największa atrakcja Beskidu Małego
Pokaż to swoim znajomym

Widok z Góry Żar na Kotlinę Żywiecką (fot. Krzysztof Grabowski)

Górę Żar, chociaż leży w słabiej kojarzonym Beskidzie Małym i sama jest niezbyt wysoka, to jednak można zaliczyć ją do wielkich gór. Jej wielkość ma nieco inne, niż dosłowne znaczenie. Jest to największa atrakcja turystyczna nie tylko w samym rejonie Beskidu Małego, ale też pobliskich terenów Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Przede wszystkim na szczycie góry mamy sztuczny zbiornik Elektrowni Szczytowo Pompowej Żar, na górę wwozi nas kolejka szynowo terenowa, która ma wagoniki przywiezione z Gubałówki w Zakopanem. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na miejsca bliskie, takie jak jeziora Międzybrodzkie i Żywieckie oraz na dalsze punkty, jak chociażby Pilsko czy Wielki Rozsutec – charakterystyczny poszarpany szczyt w Małej Fatrze na Słowacji. Oprócz tego spotkamy tu prawie zawsze miłośników lotów na paralotniach oraz szybowników. Pod zboczem znajduje się bowiem lotnisko ze słynną szkołą szybowcową. Latem czynny jest na górze także letni tor saneczkowy. Zimą natomiast można szusować po zboczu Żaru na oświetlonej i naśnieżanej trasie o charakterze dość wymagającym (kolor czerwony).
Żar ma jeszcze jedną cechę. Otóż w dolinie rzeki i jezior często (zwłaszcza jesienią) tworzą się mgły. Gdy w takiej scenerii znajdziemy się na górze, ponad nimi, będziemy mieć wrażenie przebywania na ogromnej wysokości i niezapomniane widoki.

Bezapelacyjnie Góra Żar i jej okolice to miejsca, które należy odwiedzić. Koniecznie trzeba przejechać się kolejką lub przespacerować na górę i po okolicy pieszo lub zrobić sobie wycieczkę rowerową. Warto wejść na szczyt leżący za Żarem – Kiczerę. Prowadzący tam szlak jest łatwy, a sama Kiczera jest nieco wyższa od Żaru, dzięki czemu możemy zaglądnąć do zbiornika niejako z lotu ptaka.
Góra Żar kryje jeszcze jedną tajemnicę. Jadąc drogą do ostatniego parkingu powyżej dolnej stacji kolejki, w pewnym miejscu można wyłączyć silnik, wrzucić luz i jechać pod górkę wbrew grawitacji. Aby tego doświadczyć trzeba tu przyjechać i spytać miejscowych, gdzie znajduje się dokładnie to miejsce :)

 

Poniżej prezentujemy interaktywną panoramę sferyczną 360. Przytrzymując lewy przycisk myszki można obracać zdjęcie rozglądając się we wszystkich kierunkach. Strzałki wskazują najbardziej charakterystyczne szczyty i miejsca, które widać z Żaru. Aby dokładnie zobaczyć, co pokazuje strzałka należy przybliżyć widok klikając w znaczek „+” lub za pomocą kółka na myszce. Kliknięcie w aktywną strzałkę powoduje przejście do artykułu z opisem wskazanego miejsca. Z lewej strony można otworzyć mapę Google z ustawionym widokiem satelitarnym i radarem pokazującym, w którym kierunku właśnie spoglądamy. Dla szybszych komputerów możliwe jest włączenie panoramy w trybie pełnego ekranu (ostatnia ikonka w szeregu ikon nawigacyjnych).

 

panorama wykonana w ramach działania panoramysferyczne.com

Zapisz

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka
Avatar
Mieszka w Bielsku-Białej, jest fotografem i poniekąd podróżnikiem. Zwiedza głównie na rowerze, a zimą zamienia rower na snowboard. Odwiedził dotychczas wiele krajów europejskich ze szczególnym ulubieniem Bałkanów. W dalsze wyprawy wybrał się do Wietnamu, Laosu, Armenii, Uzbekistanu oraz Gwatemali. Założył i prowadzi od ponad dwudziestu lat stronę fotowyprawy.com. Publikuje zdjęcia i teksty w magazynach internetowych oraz drukowanych. Ma na koncie kilka wyróżnień w konkursach fotograficznych oraz kilka wystaw fotografii. A poza tym robi jeszcze milion innych rzeczy niezwiązanych z turystyką.