Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Czeska i Saksońska Szwajcaria
Pokaż to swoim znajomym

Pewnego roku, weekend majowy minął pod znakiem Szwajcarii… ale nie tej znanej z wysokich szczytów Alp, lecz tej Czeskiej i Saksońskiej, czyli pięknego terenu przygranicznego na terenie Czech i Niemiec. Sam Park Narodowy jak i jego okolice nadają się na spędzenie udanego aktywnego urlopu. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko aktywność rowerową, ale też pieszą. Jest tu co robić – począwszy od spacerów, wspinania się na liczne punkty widokowe położone wysoko na skałach, poprzez zwiedzanie zamków, ruin, pięknych miast, aż po wycieczki rowerowe niezliczoną ilością wyznaczonych tu tras. Zarówno po stronie czeskiej jak i niemieckiej atrakcji nie brakuje nawet na tygodniowy pobyt. My spędziliśmy tam „tylko” 4 dni, więc siłą rzeczy część atrakcji musieliśmy zostawić na inną okoliczność.

 

Poniższy tekst ukazał się serwisie ciekawe-miejsca.net

Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Grabowski

 

Szwajcaria po sąsiedzku

Krajobrazy szwajcarskie mają swoją markę, a dla jakiegoś obszaru turystycznego mieć „Szwajcarię” w nazwie, to prestiż i zwrócenie uwagi, że w tym zakątku świata musi być na prawdę pięknie. Turysta nie powinien go ominąć. Wiele regionów chce być swego rodzaju Szwajcarią – niektóre słusznie, a inne może trochę na wyrost. Dla nas zapewne najbardziej znana jest nasza, polska Szwajcaria – ta na Kaszubach. Nie wszyscy może jednak wiedzą, że na niezbyt odległym od granicy Polski terenie rozciąga się inna kraina, iście szwajcarsko-piękna. Jest to tzw. Czeska Szwajcaria, która poza granicą Czech łączy się w Niemczech ze Szwajcarią Saksońską. W tym artykule znajdziesz kilka słów opisu i zachęty dotyczących głównie części czeskiej. Zakątek wymarzony na majowy weekend, kiedy to oferuje szczególnie ładne widoki i pewny wypoczynek. Chociaż w tym roku długie weekendy nas nie będą rozpieszczać, to jednak warto je przedłużać i korzystać z ofert tych niedalekich, a pełnych uroków ciekawych miejsc turystycznych.

Z początkiem nowego milenium Czeska Szwajcaria stała się Parkiem Narodowym. České Švýcarsko położone jest w północnej części kraju w powiecie Děčín. Najpiękniejsze miejsca skupiają się w okolicach wsi Mezní Louka i Jetřichovice. A za niezwykłe ukształtowanie terenu i miejscami bajkowy, unikatowy w Europie krajobraz, odpowiedzialna jest miedzy innymi rzeka Łaba i drążone przez nią piaskowce (stanowią rezerwat przyrody Labské pískovce – Łabskie Piaskowce). Powstały w ten sposób skalne miasta, głębokie wąwozy, a człowiek dodatkowo uatrakcyjnił je ciekawymi obiektami, jak chociażby liczne wieże widokowe czy chociażby urokliwy letni pałacyk „Sokole Gniazdo”, pięknie wkomponowany w skały w bezpośrednim sąsiedztwie Pravcickiej Bramy (Pravčická brána). A skoro już padła ta nazwa, to warto chwilę się przy niej zatrzymać. Jest to, bowiem największa naturalna skalna brama leżąca na terenie Europy. Nie na darmo jest symbolem Czeskiej Szwajcarii. Można podziwiać ją z pobliskich tarasów widokowych lub spod samego jej łuku. Trudno jednak o sfotografowanie bramy w osamotnieniu, bowiem jest bardzo popularna wśród turystów. Bodaj najciekawszy wariant wycieczki do bramy to pętla z Mezní Louka czerwonym szlakiem (6 km) do bramy, następnie zejście do Hřenska, potem przejście wąwozem rzeki Kamenice, aż wreszcie spływ na łódkach (koniecznie!) do Mezná i powrót szlakiem do Mezní Louka lub spływ jeszcze jeden odcinek i powrót na parking. Strona internetowa dotycząca tego cudu przyrody w języku polskim znajduje się pod adresem www.pbrana.cz natomiast strona w języku czeskim o całej Czeskiej Szwajcarii dostępna jest pod adresem ceskesvycarsko.cz

Wymieniając atrakcje tego regionu nie można nie wspomnieć o zameczkach i ruinach, często będących jednocześnie punktami widokowymi, np. Šaunštejn, Falkenštejn, Sloup. Trzeba wdrapać się także na Maryjną Skałę (Mariina Vyhlidka) leżącą w szczególnie ładnych Jetrichovickich skałach – obowiązkowym punktem pobytu w Czeskiej Szwajcarii. Można podjechać również do Pańskiej Skały (Panská skála) – niezwykłej bazaltowej formacji skalnej romantycznie położonej nad małym jeziorkiem.

Urokowi tych terenów dodaje też architektura – klimatyczne wiejskie chaty i zabudowania nieco większych miejscowości, z których warte zwiedzenia to między innymi Hřensko. Usytuowane jest wśród skał tworzących wysoki kanion rzeki Kamienicy. Inne, to Czeska Kamienica (Česká Kamenice) oraz większy Dieczyn (Děčin) ze swym XII-wiecznym zameczkiem i secesyjną zabytkową architekturą.

Nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał ni słowem o niezliczonych tu ścieżkach rowerowych. Patrząc na mapę, aż roi się od nitek, na których, co kawałek widnieje znaczek z dwoma kółkami. Rzeczywiście, oferta dla amatorów zwiedzania rowerem jest bardzo bogata. Trzeba jednak pamiętać, że dwa kółka w tym przypadku to „tylko” uzupełnienie, bowiem szereg głównych atrakcji dostępnych jest tylko pieszo.

Czeska Szwajcaria to przyjazna kraina dla turystów. Nie trudno tu o noclegi, chociaż jak to zwykle w długie weekendy bywa, lepiej mieć już wcześniej zrobioną rezerwację. Niestety, ceny – chyba z racji bliskości Niemiec – są dość wysokie.

Podczas eksploracji Czeskiej Szwajcarii korzystałem z mapy „Českosaské Švýcarsko, České středohoří” o skali 1:100 000 wydawnictwa SHOCart. Mapa widnieje w spisie dostępnych map sieci „Sklep Podróżnika”. Dostępna jest także na czeskich stronach. Aby dostać się samochodem w te rejony należy jechać do przejścia granicznego w Zgorzelcu, następnie po niemieckiej stronie kierować się do Czech na Krasną Lipę (przejście graniczne w Naugersdorf). Można także ominąć Niemcy i wówczas zamiast w Zgorzelcu, przekroczyć granicę w Zawidowie.

Pozostaje wybrać pogodny weekend i ruszać do Szwajcarii.. Czeskiej Szwajcarii. A jak czasu wystarczy to i do tej niemieckiej – Saksońskiej.

 

 

 

Szwajcaria po sąsiedzku

 

[J1] Krajobrazy szwajcarskie mają swoją markę, a dla jakiegoś obszaru turystycznego mieć „Szwajcarię” w nazwie, to prestiż i zwrócenie uwagi, że w tym zakątku świata musi być na prawdę pięknie. Turysta nie powinien go ominąć. Wiele regionów chce być swego rodzaju Szwajcarią – niektóre słusznie, a inne może trochę na wyrost. Dla nas zapewne najbardziej znana jest nasza, polska Szwajcaria – ta na Kaszubach. Nie wszyscy może jednak wiedzą, że na niezbyt odległym od granicy Polski terenie rozciąga się inna kraina, iście szwajcarsko-piękna. Jest to tzw. Czeska Szwajcaria, która rozciąga[J2] się poza granicę i łączy w Niemczech ze Szwajcarią Saksońską. W tym artykule znajdziesz kilka słów opisu i zachęty dotyczących głównie części czeskiej. Zakątek wymarzony na majowy weekend, kiedy to oferuje szczególnie ładne widoki i pewny wypoczynek. Chociaż w tym roku długie weekendy nas nie będą rozpieszczać, to jednak warto je przedłużać i korzystać z ofert tych niedalekich, a pełnych uroków ciekawych miejsc turystycznych.

 

Z początkiem nowego milenium Czeska Szwajcaria stała się Parkiem Narodowym. České Švýcarsko położone jest w północnej części kraju w powiecie Děčín. Najpiękniejsze miejsca skupiają się w okolicach wsi Mezní Louka i Jetřichovice. A za niezwykłe ukształtowanie terenu i miejscami bajkowy, unikatowy w Europie krajobraz, odpowiedzialna jest miedzy innymi rzeka Łaba i drążone przez nią piaskowce (stanowią rezerwat przyrody Labské pískovce – Łabskie Piaskowce). Powstały w ten sposób skalne miasta, głębokie wąwozy, a człowiek dodatkowo uatrakcyjnił je ciekawymi obiektami, jak chociażby liczne wieże widokowe czy chociażby urokliwy letni pałacyk „Sokole Gniazdo”, pięknie wkomponowany w skały w bezpośrednim sąsiedztwie Pravcickiej Bramy (Pravčická brána). A skoro już padła ta nazwa, to warto chwilę się przy niej zatrzymać. Jest to, bowiem największa naturalna skalna brama leżąca na terenie Europy. Nie na darmo jest symbolem Czeskiej Szwajcarii. Można podziwiać ją z pobliskich tarasów widokowych lub spod samego jej łuku. Trudno jednak o sfotografowanie bramy w osamotnieniu, bowiem jest bardzo popularna wśród turystów. Bodaj najciekawszy wariant wycieczki do bramy to pętla z Mezní Louka czerwonym szlakiem (6 km) do bramy, następnie zejście do Hřenska, potem przejście wąwozem rzeki Kamenice, aż wreszcie spływ na łódkach (koniecznie!) do Mezná i powrót szlakiem do Mezní Louka lub spływ jeszcze jeden odcinek i powrót na parking. Strona internetowa dotycząca tego cudu przyrody w języku polskim znajduje się pod adresem http://www.pbrana.cz/pl/ natomiast strona w języku czeskim o całej Czeskiej Szwajcarii dostępna jest pod adresem http://www.ceskesvycarsko.cz/

Wymieniając atrakcje tego regionu nie można nie wspomnieć o zameczkach i ruinach, często będących jednocześnie punktami widokowymi, np. Šaunštejn, Falkenštejn, Sloup (o tym ostatnim można poczytać na stronie http://ftp.czechtourism.com/133premier/pl/cd/pl/memories/memo189.htm). Trzeba wdrapać się także na Maryjną Skałę (Mariina Vyhlidka) leżącą w szczególnie ładnych Jetrichovickich skałach – obowiązkowym punktem pobytu w Czeskiej Szwajcarii. Można podjechać również do Pańskiej Skały (Panská skála) – niezwykłej bazaltowej formacji skalnej romantycznie położonej nad małym jeziorkiem.

Urokowi tych terenów dodaje też architektura – klimatyczne wiejskie chaty i zabudowania nieco większych miejscowości, z których warte zwiedzenia to między innymi Hřensko. Usytuowane jest wśród skał tworzących wysoki kanion rzeki Kamienicy. Inne, to Czeska Kamienica (Česká Kamenice) oraz większy Dieczyn (Děčin) ze swym XII-wiecznym zameczkiem i secesyjną zabytkową architekturą.

 

Nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał ni słowem o niezliczonych tu ścieżkach rowerowych. Patrząc na mapę, aż roi się od nitek, na których, co kawałek widnieje znaczek z dwoma kółkami. Rzeczywiście, oferta dla amatorów zwiedzania rowerem jest bardzo bogata. Trzeba jednak pamiętać, że dwa kółka w tym przypadku to „tylko” uzupełnienie, bowiem szereg głównych atrakcji dostępnych jest tylko pieszo.

Czeska Szwajcaria to przyjazna kraina dla turystów. Nie trudno tu o noclegi, chociaż jak to zwykle w długie weekendy bywa, lepiej mieć już wcześniej zrobioną rezerwację. Niestety, ceny – chyba z racji bliskości Niemiec – są dość wysokie.

Podczas eksploracji Czeskiej Szwajcarii korzystałem z mapy „Českosaské Švýcarsko, České středohoří” o skali 1:100 000 wydawnictwa SHOCart. Mapa widnieje w spisie dostępnych map sieci „Sklep Podróżnika”. Dostępna jest także na czeskich stronach: http://www.mapcentrum.cz/obrazek-produktu/ceskosaske-svycarsko-ceske-stredohori-mapa-shocart-c-202-1-100t-10498705/. Aby dostać się samochodem w te rejony należy jechać do przejścia granicznego w Zgorzelcu, następnie po niemieckiej stronie kierować się do Czech na Krasną Lipę (przejście graniczne w Naugersdorf). Można także ominąć Niemcy i wówczas zamiast w Zgorzelcu, przekroczyć granicę w Zawidowie.

Pozostaje czekać na pogodny wiosenny weekend i ruszać do Szwajcarii.. Czeskiej Szwajcarii A jak czasu wystarczy to i do tej niemieckiej – Saksońskiej.[J3]

 

Krzysztof Grabowski

fotowyprawy.com

 

 


 

[J1]przydałby się jakiś wyodrębniony nagłówek

 

[J2]powtórzenie słowa

 

[J3]przydałyby się jeszcze informacje praktyczne, np. o sposobie dojazdu i mapach.

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka