Inspirujemy do aktywnego spędzania czasu poza domem na własną rękę lub z wartymi polecenia organizatorami.

Gdzie jest Szlak Bocianich Gniazd?

Gdzie jest Szlak Bocianich Gniazd?
Pokaż to swoim znajomym

Znaczek Podlaskiego Szlaku Bocianiego

W zasadzie prawidłowa nazwa to Podlaski Szlak Bociani. Ze strony Polskiej Organizacji Turystycznej o szlaku czytamy (być może jak czytasz tą informację to już coś się zmieniło):
„Podlaski Szlak Bociani jest z założenia, tworzonym markowym produktem turystycznym, który podlega stełemu rozwojowi. Obecnie jego długość wynosi 200 km a wkrótce powiększy się o kolejne 200 km. Utworzenie szlaku jest częścią większego projektu którego nadrzędnym celem jest pomoc obszarom cennym przyrodniczo – jest sposobem na generowanie dodatkowych środków finansowych na wsi w obszarze pozarolniczym. Tym samym przyczynia się do ochrony tradycyjnych form rolnictwa którym trudno jest konkurować z wielkimi gospodarstwami towarowymi. Podlaski Szlak Bociani docelowo będzie przebiegać przez 4 parki narodowe (Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski) Na szlaku stopniowo tworzy się infrastrukturę turystyczną. Ciągle powstają kwatery agroturystyczne a poza nimi planowana jest budowa kempingów i pól namiotowych. Dobrze przemyślana strategia rozwoju produktu przyczynia się obecnie do wielu pozytywnych efektów ekonomicznych, społecznych i ekologicznych.
Atrakcje: – Europejska Wieś Bociania – Pentowo – 4 Parki Narodowe: Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski – kraina otwartych okiennic – zróżnicowanie kulturowe i religijne – zabytki historii Polski i Kresów (m. in. Twierdza Osowiec, Tykocin i Pomnik Orderu Orła Białego w Surażu)”

Wraz z ekpią Cyklistów przebyliśmy część tego szlaku. Dla mnie był to przede wszystkim miły powrót w strony, które dawno, dawno temu miałem przyjemność odwiedzić kilkukrotnie – Białowieżę, Narewkę i sporą część Białostocczyzny zwiedziłem podczas licealnej pieszej wyprawy wakacyjnej, a w sumie odwiedzałem te tereny kilkukrotnie. Meczety, cerkwie, przyroda, spokój, zupełnie odmienny rytm życia – to wszystko ma w ofercie ta kraina. Teraz mogłem sobie przypomnieć to, co dobrych już kilkanaście lat temu miałem okazję bliżej poznać.
Tym razem nie będzie tu dokładnego opisu trasy, ponieważ szlak jest reklamowany i można o nim wiele poczytać. Trasę można modyfikować do woli na włąsną rękę i w ten sposób dopasować do własnych potrzeb – długości czy terenów, które chce się zobaczyć.
Na stronach „Wrota Podlasia” można znaleźć więcej informacji o Podlaskim Szlaku Bocianim

 

Pokaż to swoim znajomym
Skomentuj przez profil Facebooka